Şirinler köyü Alberobello

Alberobello köyü

. . . Alberobello . . . 

Alberobello, güzel ağaç anlamına gelen İtalya‘nın güneyinde Puglia bölgesinde küçük masalsı bir kasaba. İtalya’nın şirinler köyü. Karakteristlik konik çatılı eşsiz Trulli adı verilen evleriyle meşhur. Miniminnacık bir kasaba olmasına rağmen 1996’dan beri UNESCO Dünya listesi’nde.

Alberobello-Trulli

Peki nedir Trulli ?

Trulli, geleneksel yapıda kuru duvardan örülmüş konik çatılı bir Puglia evi. Bu evlerden tek yani bireysel olanlarına Trulli. Birden fazla Trulli’nin bir araya gelmesine ise Trullo denmektedir. Alberobello Trulli evleri Itria vadisine özgü yapılar olup bu evlerin en meşhur ve merkez yerleşkesi. Kısacası Trullo Başkenti. Burada yaklaşık olarak 1500 Trulli yer almaktadır. Aslında Trullo‘lar kırsal bir yapı. Yapının yapılış mantığı oldukça basit kuru taşlarla oluşturulmuş esnek bir konstrüksiyon. Yapıldığı alana göre sert kireç taşından yada kireçli sünger taşından yapılmakta. Bu yüzden de her yere kısa zaman içinde kurulabilecek bir potansiyeli var. Tekli yada gruplar halinde bölgeye yayılmışlardır. Eğer Bari‘den Alberobello’ya doğru yolculuk yapıyorsanız bu ilginç Trullo evleri size yol boyunca eşlik edecektir.

Alberobello-Trulli Evleri

Hikayesi de yapının kendisi kadar oldukça ilginç. Rivayete göre 13 yy sonlarında çıkan kralın çıkardığı yüksek vergiden kurtulmak için halkın başvurduğu bir yol aslında bu evler. Çünkü yığma taşlardan yapılan konik çatılar vergi memurları köye geldikleri zaman halk tarafından kolayca yıkılıyordu. Çünkü o zamanın kanununa göre çatısız olan evler vergiden muaftı. Bu dahiyane fikir ile halkı böylece vergiden kurtarmış oluyordu.

İlginç mimarisiyle şaşırtan bir yer Alberobello köyü. İtalya’da mutlaka görülmesi gereken listesinde olmazsa olmazlardan. Görün. Trullli evlerini inceleyin.


 Pratik 

calendar-check Gitmek için en iyi vakit: Ocak-Aralık

timelapse Kaç gün ayırmalıyım: 1 saat

currency-eur Para Birimi: Euro (€)

train Ulaşım: Alberobello’ya nasıl gidilir ? İtalya’nın Bari kentine oldukça yakın (yaklaşık 1,5 saat). Bari Tren İstasyonu (Bari Centrale) » Tren » Alberobello Tren İstasyonu

Fiyat: Tren tek yön 4.90 €  (süre: 1 saat 30 dk) Online bilet almak ve saatleri kontrol etmek için buraya↵ tıklayınız.

Tren İstasyonundan kasabaya ulaşmak için Zona Monumentale Trulli işaretlerini takip edin. (15 dk yürüyüş mesafesinde yer almaktadır)

Alberobello köyü

 

Alberobello Puglia

Berkopolo-İmza

6 Comment

  1. Paylaşımınız için teşekkürler. Geçen sene buraya gittim gerçekten görülmesi gerekli bir yer. Bundan sonraki yurtdışı gezilerimde sitenizi dolaşacağım.

    1. Yorumunuz için teşekkürler.

  2. harika bir yermiş gercekten. bir sonraki italya seyahatimde mutlaka buraya uğrucam. teşekkürler.

    1. Evet gerçekten masalsı bir yer. Yorum için teşekkürler.

  3. […] Şirinler köyü Alberobello […]

Bir Cevap Yazın