Big Mac Endeksi

Big Mac Endeksi

. . . Big Mac Endeksi . . .

Big Mac Endeksi nedir ?

Big Mac Endeksi ilk defa Economist tarafından ele alınan  ve ülke ekonomisiyle ilgili ipuçları veren bir indeks.

Big Mac’ın tadı bütün dünyada aynı. Peki ama fiyatı ?

Tadı bütün dünyada aynı. Evet standart bir tat. Peki fiyatı aynı mı ? Mantıken bir elmanın fiyatı ABD’de ne ise Çin’de de öyle olmalı ancak gerçekte durum bundan oldukça farklı. Bu durumun sebebi ülkelerin satın alma gücünün birbirlerinden farklı olması. Öncelikle şunu açıklamalıyım neden Mc Donald’s endeksi değil de Big Mac endeksi. Mc Donald’s’taki menüler bir ülkede yaşayan halkın arz-talebine göre adet ve içerik bakımından farklılık gösteriyor. İşte bu durumda devreye enfes tadıyla Big Mac giriyor. Big Mac menünün dünyanın 120 ülkesinde aynı standartlara sahip olması ve maliyet fiyatının aynı olması onu bir adım öne çıkarıyor ve hatta onu üniversitelerde ders konusu bile yapmış. Big Mac Endeksi ülkelerin para birimlerinin satın alma gücünü karşılaştırıyor.

Örneğin ülkemizde Ocak 2017 fiyatlarına göre bir tane Big Mac hamburgerin fiyatı 2,75 $, İsviçre‘de bir Big Mac 6,35 $, ABD’de bir Big Mac  5.,06 $, Singapur‘da bir Big Mac 3,89 $, Rusya‘da bir Big Mac  2,15 $ ve Mısır‘da bir Big Mac 1,46 $. Bu durumda İsviçre’nin para birimi Türkiye’den oldukça değerli veya Mısır’ın ekonomisi bizden oldukça değersiz yorumunu yapabilirsiniz. Gitmeye karar verdiğiniz ülkelerin ekonomilerini araştırmak ve şehrin pahalılığı ile ilgili fikir edinmek, ön araştırma ve analiz yapmak için Big Mac endeksi yol gösterici. Oldukça işe yarayan, kısmen hayat kurtaran ve  basit olan bir yöntem. Deneyin.

Big Mac Endeksi Hesaplaması nasıl yapılıyor ?

ABD‘de bir big mac: 5,06 $

İngiltere’de bir big mac: 3,73 $

5,06/3,7= 1,36

Yani ABD İngiltere’ye göre yüzde 36 daha pahalı bir şehir.

Berkopolo-İmza

8 Comment

 1. Süpermiş bunu öğrendiğim iyi oldu 🙂

  1. Yorumunuz için teşekkürler

 2. İnsanlar turistlik gezi amaçlı gittiği için ekonomik maliyeti sonuncu sıralarda geliyor. Örneğin ben Fransa’yı Paris’i çok merak ediyorum orayı gezmek istiyorum. Anma 1000$ ile anma 10000$ ile bi şekilde zevk istek meselesi.

  1. Yorum için teşekkürler.

 3. çok yararlı bir bilgi oldu. tabi bir seyahat planlaması için bütçe hazırlamak çok önemli. teşekkürler.

  1. Yorum için teşekkürler

 4. Yurtdışı seyahatlerde kullanmak gerek, teşekkürler…

  1. teşekkürler yorumunuz için..

Bir Cevap Yazın