Masalsı Bir Göl | Bled Gölü

Bled Gölü-Ljubljana

Bled gölü, Slovenya‘nın kuzeybatısında Bled kasabasında yer alan buzul devrinden kalma bir krater gölü. Alp dağlarıyla çevirili manzarasıyla büyüleyici masalsı bir göl.

Gölün ortasında küçük bir adacık (Bled adası – Blejski otok) ve bu adacık üzerinde gotik bir kilise (St Martin kilisesi) yer almaktadır. Bu kilise dilek çanıyla ünlüdür. Geleneksel olarak bu çanını çalan kişiye şans getireceği düşünülmektedir. Bled gölününde hemen etrafındaki dağın yamacında bir ortaçağ kalesi bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 1004’li yıllara dayanan tarihi ile oldukça görkemli.

. . . Bled Gölü . . .

 Pratik                      

calendar-check Gitmek için en iyi vakit:  Nisan-Mayıs ve Eylül-Ekim ayları ziyaret etmek için en güzel aylar.  Haziran-Ağustos ayları en sıcak ve en kalabalık dönem.

timelapse Kaç gün ayırmalıyım: En az yarım gün                      

airplane-takeoff-2 Havaalanı ulaşım: Ljubljana havaalanından ulaşım | Jože Plečnik havaalanı » Shuttle otobüs » Bled (35 km)

train Ulaşım: Ljubljana otobüs terminali » Bled gölü (55 km -yaklaşık 70 dk, ücret 7 €)

Otobüs saatleri için buraya↵ tıklayınız.

hotel Konaklama: Bled gölü çevresindeki konaklama seçenekleri genel olarak pahalı. Ljubljana konaklama noktası seçilip Bled gölü için günübirlik ziyarette bulanabilirsiniz. Ljubljana hakkında daha detaylı bilgi ve Ljubljana gezi rehberim için buraya↵  tıklayınız.


Bled Gölü

– Bled Gölünde Yapılacaklar – 

  Bled gölünü turlayın

Bled gölünü turlamak olmazsa olmazlardan. Çevresi yaklaşık 6 km uzuluğunda. Yeşil dokunun içinde yapacağınız 1.5-2 saatlik yürüyüş boyunca Bled gölünü farklı açılardan görebilirsiniz.

 Bled kalesine tırmanın 

Bled kalesine tırmanın ve eşsiz Bled gölü manzarasını izleyin. Bled kalesi panoramik Bled gölü manzarası için en ideal nokta.

 Bled adasında St Martin kilisesi çanını çalın

Bled gölüne kadar gelmişken adaya uğrarım diyorsanız adaya sefer düzenleyen küçük geleneksel Pletna kayıkları ile adaya ulaşabilirsiniz.

St Martin Kilise – normal giriş fiyatı 6 €, indirimli 4 €

 Kremna Rezina’yı tadın

Kremna Rezina “Kremsnita” Bled’in ünlü kremalı tatlısı. Bu eşsiz tatlıyı yemek için en iyi adres: Cafe Kavarna Park. Mutlaka deneyin.

 Vintgar Gorge’yi keşfedin

Bled’in en dokunaklı doğası Vintgar Gorge Bled’e yaklaşık 4 km uzaklıkta bulunan saklı kalmış bir yer. Turistlerin son zamanlardaki ilgi odaklarından. Vintgar Gorge’yi keşfedin.

Berkopolo-İmza

                    

5 Comment

  1. Ben Bled Gölünü görmeyi çok istiorum. Umarım birgün gidebilirim. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için

    1. Yorum için teşekkürler. Gerçekten görülmeye değer yerler arasında. Listenize ekleyin.

  2. Bled Bled Bled… gittim, gezdim, gördüm. Kendimi bir masal kahramanı gibi hissettim. Herkese tavsiye ederim.

    1. Yorum için teşekkürler:)

Bir Cevap Yazın