Röportaj: Jazz ile Dünyayı Turu

Gezginler
Ricardoyla Ljubljana Slovenya‘da karşılaştım. Hikayesi oldukça ilginçti. Çünkü sadece saksafonuyla jazz yaparak beş parasız dünyayı gezen gezginlerden biriydi. Türkiye’ye davet ettim açıkçası geleceğinden hiç ümidim yoktu ama yaklaşık 2 ay sonra geldi. Uzun süre beraber çok güzel vakit geçirdik. Güzel şeyler paylaştık. Kendisinden çok şey öğrendim. Berkopolo için röportaj teklif ettim ve beni kırmadı. Ve karşınızda Ricardo..

– Röportaj: Jazz ile Dünyayı Turu – gezginler

 
Kendinden biraz bahsedermisin ?                                                  
Merhabalar, adım Ricardo. Kolombiya’da doğdum. Gençliğimden beri seyahat etmek benim için tutkuydu ve yaklaşık 20 yıldır dünyayı geziyorum. 
 

Gezginler-Gezigezginler

Ne zaman dünyayı gezmeye başladın  ?
 
Kolombiya’yı ilk kez 1998’de terk ettim ve Hollanda, Fransa ve Almanya’ya bir müzik grubuyla tura çıktığımdan beri elimden geldiğince seyahat ediyorum.
 
Gezdiğin yerler arasında en sevdiğin yer neresi ?
 
Buna cevap vermek çok zor. Çünkü bence her yerin kendine özgü bir büyüsü var. İşte beni motive eden de tam olarak bu.
 
Nasıl dünyayı geziyorsun ? Seyahat masraflarını nasıl çıkartıyorsun ?
 
Ben bir müzisyenim ve bu yüzden şanslıyım. Çünkü her yerde çalışabilirim. Yolculuklarım sırasında sokaklarda, barlarda, beş yıldızlı otellerde, festivallerde ve hayal edebileceğiniz her yerde performans sergiledim.
 

Gezginler-Dünya turu

 
Bu şekilde müzik çalarak kaç ülke gezdin ?
 
Yaklaşık 42 ülke.
 
Peki ne kadar para kazanıyordun ?
 
Her ülkenin ekonomisine göre değişiyor bu aslında. Genelikle konaklama ve yeme-içme masrafları için yeterli oluyor kazandığım para. Örneğin İstanbul’da sokakta çaldığım zaman günde yaklaşık 60 YTL, Asya’da ise yaklaşık olarak 60-100 euro arasında para kazanıyordum.
 
Müzik performansı yaparak seyahat etmek zor mu ?
 
Gerçek şu ki bu şekilde para kazanmak oldukça kolay. Ben birçok müzik aleti çalabiliyorum bu da bana her yerde çalışma olanağı sağlıyor.
 
En sevdiğin seyahat tecrübelerinden birisini anlatır mısınız ?
 
Benim için en iyisi sanırım Hindistan çöllerinde çingenelerle yaptığım müzikti. Bunun yanı sıra Türkiye’de camide kıldığım namaz ve Amerika’da kovboyların barında Latin müziği çaldığım zamanlar da inanılmazdı.
 

Gezginler-Jazz

En kötü seyahat tecrübelerinden birisini anlatır mısınız ?
 
Aslında hemen hemen hiç bir kötü seyahat tecrübem yok, bazen ekonomik problemler yaşıyorum ama bu çok da önemli değil.
 
Seyahat ederken, hangi dilde iletişim kuruyorsun ? Birden çok dil biliyor musun ?
 
Bildiğiniz gibi İngilizce zaten evresel bir dil. Her zaman İngilizce anlayacak ve konuşacak birisi bulabilirsiniz. Aynı zamanda Almanca ve Portekizce biliyorum. Ana dilim İspanyolca.
 
Sence seyahat ederken yabancı dil bilmek önemli midir ?
 
Şu anda gerçekten en az İngilizce bilmeli. Sadece seyahat etmek için değil aynı zamanda profesyonel kariyer için de çok önemli bence.
 
Gezerken edinilen olumlu şeyler sence neler ?
 
Gezmek insanın ufkunu açıyor ve dünyadaki tüm kültürlerin bize ne kadar iyi olduğunu gösteriyor. Değişik ülkelerde farklı olan şeyleri tolare etmemizi öğretiyor ve düşünce yapımızı geliştiriyor.
 
Full-time gezgin olmanın olumsuz tarafları nelerdir ?
 
Evinin olmaması ve sürekli bir yerden bir yere koşuşturmak en zor tarafı. Bazen bitkin düşebiliyorsunuz fakat önemli olan buna alışabilmek.
 
Senin gibi bir Full-time gezgiin olmak isteyen gezginler için ne tavsiye edersin ?
 
Ben herkese rahat evlerinden ve rahatlıklarından ayrılmalarını ve gezgin olma tecrübesini yaşamaları için cesaret vermek istiyorum. Çünkü bu tüm hayatı etkileyen ve kişisel gelişime katkıda bulunan bir deneyim. Gezmekten korkmayın, dünya çok güzel ve her yer yabancı ziyaretçilerin olmasından mutluluk duyuyor.
 
Birkaç seyahat ipucu verebilir misin ?
 
1. Sakın tur organizasyonlarına katılmayın
2.Uçak biletlerini İnternet üzerinden alın çünkü bu daha ucuz
3.Aracı bayilerden, aracı kuruluşlardan bilet vb. şeyler almamaya çalışın kendi planınızı kendiniz yapın. İnternet’te ulaşabileceğiniz bir sürü kaynak var. Gerçek şu ki İnternet ile daha ucuza gezebilirsiniz.
 
Bir sonraki seyahatin nereye ?
 
Şu anda Afrika’da Sahra’ya gitmek istiyorum. Bu kıta ve Avustralya’dan sonra tüm kıtaları gezmiş olacağım.
 

 

Berkopolo-İmza

1 Comment

  1. […] gezerken para kazanmak oldukça kolay. Bu konuda yaptığımı röportajı okumak için buraya […]

Bir Cevap Yazın