Ljubljana Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

Ljubljana Gezi Rehberi

Birbirinden şirin bisikletleri, muhteşem doğası, sevimli dragonu, güzel sokakları ve küçük butik şehir imajıyla Ljubljana ve onu en iyi anlamınız ve gezmeniz için minimal ve pratik bir Ljubljana Gezi Rehberi hazırladım. Peki bu Ljubljana Gezi Rehberinde neler var ?

. . . Ljubljana Gezi Rehberi . . . 

 Pratik                               Ljubljana Gezi Rehberi

calendar-check Gitmek için en iyi vakit: Nisan-Mayıs sıcak günler, Haziran-Ağustos etkinlik programının yoğun olduğu dönem. Ljubljana Festival takvimi için buraya↵ tıklayınız.

timelapse Kaç gün ayırmalıyım: En az 1-2 gün

 currency-eur Para Birimi: Slovenya (Ljubljana)’nın para birimi Euro (€)

 Bütçe                                   Ljubljana Gezi Rehberi

airplane-takeoff-2 Havaalanı ulaşım: Ljubljana havaalanı ulaşım | Jože Plečnik havaalanı » Shuttle otobüs » Merkez

Fiyat: Shuttle otobüs ücret tek yön 9 €, gidiş-dönüş 18 € (süre: 20-25 dk)

food-3Ortalama Yemek: Ljubljana yeme-içme | Normal restaurant yaklaşık 8 €, 2 kişilik orta sınıf restaurant yaklaşık 35 € (Kaynak:Numbeo)

train Ulaşım: Ljubljana ulaşım | Tek bilet 1,2 € (Urbana kart gerekli- kart fiyatı 2 €)

Taksi açılış ücreti (Normal Tarife): 1 € , Taksi 1 km ücreti: 0,89 € (Kaynak: Numbeo)

Urbana kart: Ljubljana turist kartı müzelere ve galerilere giriş, şehir turu, 4 saat bisiklet kiralama, 24 saat internet kullanımı ve limitsiz ulaşım kullanımı sağlıyor. 24 saat 24 €, 48 saat 30 €, 72 saat 35 €. Online % 10 indirimli. Online almak için buraya↵ tıklayınız.

Bisiklet kiralama: Bicikelj ücretsiz bisiklet kullanım sistemi. 1 saatlik ücretsiz bisiklet kullanım hakkı veriyor. 38 istasyon bulunmakta 1 saat içerisinde herhangi bir istasyona bisikleti bırakmalısınız. Bisikleti bıraktıktan 5 dk sonra 1 saatlik daha kullanım hakkı kazanıyorsunuz. Bicikelj istasyonları ve web sayfası için buraya tıklayınız.

Ücretli bisiklet kiralama günlük 7-8 €

hotel Konaklama: Ljubljana konaklama-Hostel yatakhane tipi/gecelik ortalama 10-15 €, Hostel özel oda/gecelik ortalama 35-50 €, 3 yıldız otel: ortalama 40-70 €

 İpuçları                          Ljubljana Gezi Rehberi

information-outline-1 Şehir küçük yürüyün veya Bicikelj‘ten ücretsiz bisiklet kiralayın

information-outline-1 Wifree Ljubljana wireless sistemi günlük 60 dk internet kullanımı sunmakta

information-outline-1 Şu kelimeleri bilin: Živjo (merhaba), kako si ? (nasılsın), prosim (lütfen), hvala (teşekkürler), da (evet), ne (hayır), Nasvidenje (güle güle), Govorite angleško? (ingilizce konuşuyor musunuz?), Na pomoč! (yardım)

information-outline-1 Mağazaların çoğu Pzt-Cuma 08.00-19.00, Cmt 08.00-19.00 saatlerinde açık


Yap                   Ljubljana Gezi Rehberi

 – Ljubljana’da gezilecek yerler ve yapılması gerekenler –

Ljubljana Gezi Rehberi

23map-marker-radiusTriple Bridge’den geçin 

Üçlü köprü (Tromostovje-Triple Bridge)↵ Prešeren Meydanı‘nda yer alan Ljubljana’nın kalbi olan şehrin tam ortasında bulunan bir köprüden daha fazlası üç köprü. İlk olarak tek köprü olarak yapılan Triple Bridge daha sonra ihtiyaç üzerine üç köprü olarak tasarlanmış ve bugün eski şehri, şehir meydanını ve açık hava pazar yerini birbirine bağlayan bir kesişim noktası durumunda. Üçlü köprü hayat dolu, gürültülü ve her zaman çok eğlenceli. Üçlü köprüde hangi köprüden geçeceğinizi seçmek ise size kalmış. Üçlü köprü’den mutlaka geçin.

map-2Nasıl gidilir: Prešeren Meydanı’nda yer almaktadır.

23map-marker-radiusPrešeren Meydanı’nı keşfedin 

Üç köprünün olduğu yerde yer alan küçük sevimli bir meydan. İsmini Slovenyalıların milli şairinden alan Prešeren Meydanı (Prešenov trg)↵ alışveriş mağazalarının bulunduğu caddelerle kesişen şehrin en önemli meydanı. Meydanda Şair France Prešeren↵ heykeli ve heykelin tam karşısındaki pencereden bu heykele bakan bir kadın heykeli bulunmakta. İşte bu kadın heykeli, şairin uğruna şiirler yazdığı ve kavuşamadığı aşkı Julija Primic. Meydanı keşfedin. Kırmızı renkli Franciscan Kilisesi‘ni  ziyaret edin ve Prešeren Heykeli’ni görün.

map-2Nasıl gidilir: Prešeren Meydanı’nda yer almaktadır.

23map-marker-radiusLjubljana’yı kanatlarınızın altına alın

Orta çağ kalelerinin en iddialılarından olan Ljubljana Kalesi (Ljubljanski grad)↵ şehrin önemli sembollerinden biri. Ljubljana Kalesi sadece tarihi bir yapı değil aynı zamanda kültürel bir kompleks. Kale aynı zamanda yıl içerisinde birçok etkinliğe de ev sahipliği yapmakta. Zamanında Osmanlı Devleti‘nin de almaya çalıştığı bu kale, şehrin yemyeşil panoromik manzarasını izlemek için ideal bir nokta. Şehri buradan gözlemleyin ve Ljubljana’yı kanatlarınızın altına alın.

currency-usdÜcret: Kale giriş+Füniküler ücreti: 10 €, indirimli 7 €, Sadece kale giriş ücreti: 7,5 €, indirimli 5,20 €, Sadece Füniküler hattı tek yön bilet: 2,20 €, gidiş-dönüş:4 €. Online bilet için buraya↵ tıklayınız.
calendar-rangeZaman: Ljubljana Kalesi+Finüküler treni, Ocak, Şubat, Mart ve Kasım 9.00-20.00, Nisan, Mayıs ve Ekim 9.00-21.00, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül 9.00-23.00, Aralık 10.00-22.00
İnfo Merkezi, Gözlem Kulesi vb. Ocak,Şubat, Mart ve Kasım 10.00-18.00, Nisan, Mayıs ve Ekim 9.00-20.00, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül 9.00-21.00, Aralık 10.00-19.00 (kule 21.00’e kadar)
map-2Nasıl gidilir: Prešeren Meydanı’na yürüme mesafesinde yer almaktadır.
web-1Web sitesi: Ljubljana Kalesi web sitesi↵

map-marker-radiusBisikletle gezin

Ljubljana’da metroda, otobüste veya tramvayda saatlerce vakit harcamanıza gerek yok. Çünkü şehir çok küçük. Şehri dolaşmanın en güzel yollarından birisi bisiklet. Her yer birbirinden şirin bisikletler dolu. Ayrıca şehrin her tarafında güvenli bisiklet yolları mevcut. Bisiklet kiralayın, şehri bisikletle keşfedin.

map-marker-radiusDoğal kütüphanede kitap okuyun

Ağaç altındaki kütüphane (Library under the treetops) dünyanın tek %100 doğal kütüphanesi Ljubljana’da bulunmakta. Yeşil bir kültürel proje olan doğal kütüphane ziyaretçilerine farklı dillerden ücretsiz kitaplar, dergiler vb. sunmakta. Şu an 8 noktada ağaç altındaki kütüphaneden faydalanabilirsiniz. Tivoli Park, Trnovo Embankment, Ljubljana Castle, Roman Wall Park, Zvezda Park, Mala Ulica Family Centre, Tobačna 001 ve Vič kindergarten.

23 map-marker-radiusLjubljana’ya hatıranızı bırakın

Butcher’s Bridge (Mesarski most)↵ 1930 yılında yapımına başlanan ancak araya savaşların girmesiyle 2010 yılında tamamlanan köprü. Köprünün telleri sıra sıra aşk kilitleriyle dolu. Sizde buraya gelip kilit asıp, hatıranızı bırakın. Köprü üzerinde bulunan sıra dışı heykelleri incelemeyi unutmayın.

 

map-2Nasıl gidilir: Prešeren Meydanı’na yürüme mesafesinde yer almaktadır.

map-marker-radiusLjubljana Nehri’nde vakit geçirin

Ljubljana şehri, ortasından geçen Ljubljana Nehri‘nin her iki yakasına kurulmuş. Şirin cafeler, restaurantlar, barlarla dolu olan nehrin çevresi oldukça hareketli. Nehir boyunca yürüyün, vakit geçirin, güzel cafelerin birinde kahvenizi yudumlayın.

Ljubljana-Gezi-Ljubljana Nehri

23map-marker-radiusEjderhaların varoluşuna inanın

Ejderha Köprüsü (Zmajski most-Dragon Bridge)↵ Ljubljana’nın sembolü. Birtakım şehir efsanelere göre şehirde yaşayan ejderhalar burada öldürülmüş ve şehir kurtarılmış. Üzerinde 4 tane ejderha heykeli bulunan bu küçük ve sevimli köprüye gelip kendinizi masallarda hissedin.

map-2Nasıl gidilir: Prešeren Meydanı’na yürüme mesafesinde yer almaktadır.

map-marker-radiusTivoli Parkı keşfedin

Küçücük  bir Avrupa şehri olan Ljubljana’da kocaman bir park Tivoli. Adeta Ljubljana’nın Central Parkı. Yemyeşil ve  tertemiz  bir alana kurulan bu park yerel halkın ve turistlerin dinlenme noktası. Ayrıca park içerisinde yer alan International Centre of Graphic Arts’ı da yer ziyaret edilebilecek noktalardan. Tivoli Parkta yeşille doyun, huzur bulun.

Ljubljana-gezi-Tivoli Park

map-2Nasıl gidilir: Prešeren Meydanı’na yürüme mesafesinde yer almaktadır.

23map-marker-radius Bled Gölü’nü yaşayın

Bled Gölü (Lake Bled) başkent Ljubljana’dan yaklaşık 60 km uzaklıkta, aşık olunası, masalsı bir yer. Bled Gölü buzul devrinden kalma bir göl. Gölün ortasında St. Martin Kilisesi yer almakta. İyi şans dilemek amacıyla ziyaretçilerin bu kilisenin zilini çalmak gibi bir ritüeli söz konusu.  Gölün etrafında yürüyüş yapın ve sandal kiralayıp St Martin Kilisesini gidin. Bled Şatosu‘ndan güneşin batışını, muhteşem Bled gölü manzarası eşliğinde izleyin ve Bled’in ünlü krema-vanilyalı pastası olan Kremna Rezina’yı denemeyi unutmayın. Detaylı Bled gölü yazısı için buraya ↵ tıklayınız.

map-2Nasıl gidilir: Ljubljana otobüs terminalinden Bled otobüsleriyle ile ulaşılabilir. Otobüs ücreti tek yön yaklaşık 7 €-süre:yaklaşık 70 dk

map-marker-radiusYerin dibine girin

Dünyanın iki ünlü turistlik ziyaret noktası tek bir yerde. Postojno Mağarası↵  ve Predjama Kalesi↵. Yaklaşık 21 km uzuluğunda olan UNESCO tarafından koruma listesine alınmış Postojno Mağarası karst mağara örneklerinin en iyisi ve en genişi. Pivka Nehri ile oluşan Postojno dünyanın en uzun yeraltı mağarası olarak kabul edilmekte. Mağaranın bir bölümü ayrıca tren ile gezilebilmekte. Ljubljana’da peri masallarındaki kaleleri andıran Predjama Kalesi ise seyahatinizin en önemli parçalarından biri olacak. Kale çok iyi korunmuş durumda. Benzersiz ve resmedilmeye değer, doğa içine gizlenmiş bu yapıyı ve Postojno’yu mutlaka keşfedin. Spesifik bir tür olan Proteus Vivarium mağara yılanı ile tanışın.

currency-usdÜcret: Postojno Mağarası giriş ücreti: 23,90 €, indirimli 19,10 €, Predjama Kalesi giriş ücreti: 11,90 €, indirimli 9,50 €, Combo giriş bileti: 37,90 € (Postojno mağarası+Predjama kalesi+Proteus Vivarium+ EXPO Postojna Cave Karst), Combo 2 giriş bileti: 31,90 € (Postojno mağarası+Predjama kalesi). Online bilet için buraya↵ tıklayınız. 
calendar-rangeZaman: Postojno Mağarası tur saatleri Ocak, Şubat, Mart, Kasım ve Aralık 10.00/12.00/15.00, Nisan 10.00/12.00/14.00/16.00, Mayıs Haziran ve Eylül 9.00-17.00 arası her saat, Temmuz ve Ağustos 9.00-18.00 arası her saat, Ekim 10.00/11.00/12.00/14.00/15.00/16.00. Takvim için buraya↵ tıklayınız. 
Predjama Kalesi tur saatleri Ocak, Şubat, Mart, Kasım ve Aralık 10.00-16.00, Nisan ve Ekim 10.00-17.00, Mayıs Haziran ve Eylül 09.00-18.00, Temmuz ve Ağustos 09.00-19.00. Takvim için buraya↵ tıklayınız.
Proteus Vivarium, Predjama Kalesi saatlerinden yarım saat öncesine göre programlanmıştır. Takvim için buraya↵ tıklayınız.
map-2Nasıl gidilir: Ljubljana otobüs terminali otobüsleri (durak:Postojnska jama) ile ulaşılabilir. Yaklaşık 50 km
web-1Web sitesi: Postojno mağarası ve Predjama web sitesi↵

map-marker-radiusSokak sanatını keşfedin

Trubarjeva Cesta, bol grafitin bulunduğu, butik mağazalar ve restaurantlarla dolu bir alışveriş caddesi. Sokak sanatını keşfedin.

map-2Nasıl gidilir: Prešeren Meydanı’na yürüme mesafesinde yer almaktadır.

 


TAT                 Ljubljana Gezi Rehberi
 – Ljubljana yeme-içme – 

food-2Burger’ı yeniden keşfedin

Lezzetli burgerler, craf beer ve nehir. Ljubljana mükemmel bir burger yemek istiyorsanız Pop’s Place (Tripadvisor yorum↵) doğru bir seçim olacaktır. Pop’s Place’te nehire karşı burger keyfi yapın.

calendar-rangeZaman: Pazar-Cmt 12.00-01.00
map-2Nasıl gidilir:
 Prešeren Meydanı’na yürüme mesafesinde yer almaktadır.
web-1Web sitesi: Pop’s Place web sitesi↵

food-2Açık mutfağı deneyin

Mart ve Ekim ayları arasında, her cuma kurulan Central Market’teki açık mutfakta Sloven şeflerin yaptığı yemeklerden tadabilirsiniz. Deneyin.

 

map-2Nasıl gidilir: Prešeren Meydanı’na yürüme mesafesinde yer almaktadır.

food-2Kahvenin tadına varın

Tozd (Tripadvisor yorum↵)Ljubljana’nın en şirin kafelerinden birisi. İnanılmaz iç mekan tasarımı ve muhteşem kahveleri ile Ljubljana’nın en gözde kafelerinden. Sadece kahvesi değil, günlük çıkan taze çorbaları da denenmeli. Diğer güzel bir kahve noktası Cafe Čokl (Tripadvisor yorum↵). Küçük bir dükkan fakat kahveleri mutlaka denenmeli. Tozd’u ve Cafe Čokl keşfedin. Hipster olun.

 

calendar-rangeZaman: Tozd Pzt-Cmt 08.30-01.00Cafe Čokl Pzt-Cuma 07.00-23.00, Cmt 09.00-23.00, Pazar 09.00-20.00
map-2Nasıl gidilir:
Prešeren Meydanı’na yürüme mesafesinde yer almaktadır.
web-1Web sitesi: Tozd web sitesi↵, Cafe Čokl web sitesi↵

food-2Keyifli bir akşam yemeği yiyin

Güzel bir akşam yemeği için Ljubljana Kalesi içinde bulunan Restavracija Strelec (Tripadvisor yorum↵), Marley & Me (Tripadvisor yorum↵veya balkan yemekleri tercihi için Sarajevo’ 84 (Tripadvisor yorum↵tercih edebilirsiniz.

calendar-rangeZaman: Restavracija Strelec Pzt-Cmt 12.00-22.00,Pazar kapalı, Marley & Me Pzt-Cmt 11.00-23.00, Sarajevo’ 84 Pzt-Çarşamba 11.00-00.00, Perşembe-Cuma 11.00-01.00, Cmt 12.00-01.00
map-2Nasıl gidilir: Prešeren Meydanı’na yürüme mesafesinde yer almaktadır.
web-1Web sitesi: Restavracija Strelec web sitesi↵, Marley & Me web sitesi↵,  Sarajevo ‘ 84 websitesi↵ 

EĞLEN              Ljubljana Gezi Rehberi
– Ljubljana gece hayatı – 

harddiskMetelkovada asiliği tadın

Özerk bir sosyal alan olan Metelkova Mesto bir zamanlar Yugoslavya Slovenya ordusunun kışlası olarak kullanılmış. 1993 yılında bir grup genç tarafından ele geçirilip sosyal bir alana dönüştürülmüştür. Şu anda  barların , galerilerin bulunduğu konserlerin düzenlendiği gençlerin vakit geçirdiği bir yer haline gelmiş. Alternatif kültür merkezi. Metelkova gerçekten çok orjinal bir yer. Metelkovayı görmeden kesinlikle Ljubljana’dan ayrılmayın. Metelkovayı gezin. Konser ve etkinliklere katılın.

Ljubljana-Gezi-Metelkova

map-2Nasıl gidilir: Prešeren Meydanı’na yürüme mesafesinde yer almaktadır.

harddiskEvinizde gibi hissedin

Ziferblat (Tripadvisor yorum↵) sosyal bir oturma odası. Kitap okuyabileceğiniz, piyano çalabileceğiniz, sosyalleşebileceğiniz, kısacası mekanın koşullarının elverdiği şekilde özgür olduğunuz her şeyi yapabileceğiniz bir yer. Her şeyin ücretsiz olduğu bu yerde ücretli olan tek şey geçirdiğiniz zaman. Her dakikası 5 cent. Kendinizi evinizde gibi hissedin.

calendar-rangeZaman: Pzt-Cmt 9:00-22.00, Pazar 16.00-22.00
map-2Nasıl gidilir: Prešeren Meydanı’na yürüme mesafesinde yer almaktadır.
web-1Web sitesi: Ziferblat web sitesi↵

harddiskPritličje’de vakit geçirin

Hemen şehir merkezinin yanında bulunan Pritličje (Tripadvisor yorum↵) de birçok cafe ve bar alternatifi mevcut. Akşamları çeşitli etkinliklerin olduğu bu yerde ayrıca gündüz yemek yiyebilirsiniz. Pritličje’de vakit geçirin.

calendar-rangeZaman: Pazar-Çarşamba 09.00-01.00, Perşembe-Cmt 09.00-03.00
map-2Nasıl gidilir: Prešeren Meydanı’na yürüme mesafesinde bulunmaktadır.
web-1Web sitesi: Pritličje web sitesi↵

YAPMA             Ljubljana Gezi Rehberi

 – Ljubljana’da yapılmaması gerekenler – 

close-1Bisiklet hırsızlarına dikkat. Bisiklet kiralarsanı kilitlemeden bırakma

close-1Asla Ljubljana nehrine atlama

Berkopolo-İmza

8 Comment

 1. Ljubljana da erasmus yaptım hiç beğenmedim. Tek güzel yanı ise İtalya ile sınırı olmasıydı ve sınır kapısı diye birşeyin olmamasiydi. İstediğin zaman geçip İtalya yi gezme imkanınız vardi

  1. Yorum için teşekkürler. Evet böyle bir gerçek var Ljublajana’ya Erasmus için gidenlerin çoğu beğenmiyorlar. Küçük bir şehir ama oldukça sevimli. Türk öğrenciler için Erasmus şehri olarak kabul edilmiyor bu yüzden. İtalyaya çok yakın. Bende Ljubljayana giderken Venedik-Trieste rotasını izledim. İtalyaya ulaşım oldukça kolay.

 2. Volkan deneri says: Cevapla

  Gitmek istediğim Avrupa’daki şirin duraklardan biri. Çok bilgilendirici bir yazı. Oldukça detaylı, emeğinize sağlık.

  1. Yorum için teşekkürler

 3. Ljubljana çok sevimliydi. Ben çok beğendim. Verdiğiniz bilgiler Harika. Teşekkürler berkopolo..

  1. Yorumunuz için teşekkürler..Evet fazla sevimli kendileri 🙂

 4. […] Ljubljana Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler […]

Bir Cevap Yazın