Ljubljana’da 1 Gün

Ljubljana Gezilecek Yerler

Ljubljana Slovenya‘nın en büyük şehri olmasına rağmen oldukça küçük bir başkent. Avrupa’nın en yeşil ve en yaşanabilir şehirlerinin başında gelmekte. Bisikletleri, yeşil dokusu, ejderhası ve masalsı şatosuyla şaşırtan bir şehir.

Bu yazıda Ljubljana’da 1 gün de neler yapılabilir saat saat anlatmaya çalıştım. Daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyarsanız  Ljubljana gezi rehberi ve gezilecek yerler rehberim için buraya tıklayabilirsiniz. 

– Ljubljana’da 1 gün –

– – Ljubljana’yı keşfetmek için 1 gün yeterli – – 

Saat 10.00 – Preseren meydanı 

Preseren meydanı şehrin ana meydanı. Ufak bir meydan fakat şehrin kalbi niteliğinde. Preseren meydanında görebileceğiniz yapılar sınırlı. Başlıca görebilecekleriniz: France Prešeren heykeli, Franciscan Kilisesi ve Üçlü Köprü. Üçlü köprü şehir için oldukça önemli ikonik sembollerden ve başlıca yapılardan. Eskiden tek köprü olan Üçlü Köprü zaman içerisinde ihtiyaç üzerine şu anki haline dönüştürülmüş. Preseren meydanında vakit geçirin.

Saat 11.00 – Ejderha köprüsü, Kilitli Köprü ve Açık Mutfak

Ejderha köprüsü, Kilitli Köprü ve Açık Mutfak Preseren Meydanına oldukça yakın. Bu köprüler geziniz sırasında olmazsa olmazlardan. Mutlaka ziyaret edin.  Açık Mutfak’ta birşeyler atıştırın.

Saat 12.00 – Ljuljana Nehri 

Ljubljana nehri boyunca yürüyüş yapabilir, birbirinden şirin cafe’lerin birinde soluklanabilirsiniz. Tozd cafe güzel bir kahve molası ve öğlen yemeği için ideal bir seçim olacaktır.

-Tozd’un kahveleri inanılmaz. Deneyin-

Saat 13.00 – Mestni trg 

Moladan sonra Mestni trg‘de turlayabilirsiniz. Mestni trg sıra sıra dükkanların, restorant ve cafelerin yer aldığı uzun bir cadde. Mestni trg’de turlayın.

Saat 14.00 – Ljubljana Kalesi 

Şehrin en önemli tarihi yapılarından. Turistler tarafından oldukça ilgi odağı olan bu kale bir zamanlar Osmanlı Devleti tarafından da alınmaya çalışmış. Kaleye iki tür ulaşım var. Füniküler ve yürüyerek. Kale aynı zamanda kültürel bir kompleks. Yıl içinde birçok kültür ve sanat etkinliğine ev sahipliği yapıyor. Kaleyi keşfedin.

Saat 17.00 – Tivoli Park 

Şehrin en güzel ve en büyük parkı. Yemyeşil bir doku. Mutlaka görmelisiniz. Tivoli park‘da vakit geçirin.

-Tivoli Park ayrıca şehirdeki Ağaç Altı Kütüphanelerden birisi-

Saat 20.00 – Gece hayatı 

Ljubljana gece hayatı için Metelkova yada Trubarjeva Caddesi’ni tercih edebilirsiniz. Trubarjeva Caddesinde barlar ve publar yer alıyor. Metelkova ise özerk bir sosyal alan. Yani occupy bir yerleşke. Kültürel bir zon. Gece hayatının tadını çıkarın.

Berkopolo-İmza

1 Comment

  1. İsmi gibi ilginç ve fantastik bir yer. Cok sevdim. Verdiğiniz bilgiler net. Emeğinize sağlık.

Bir Cevap Yazın