Paris Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

Paris Gezilecek Yerler

Bohem havası, tuvalet kokan metroları, aşık olunası mimarisi, dünyaca meşhur demirden kütlesi Eyfel’i, balayı çiftlerinin özelikle gitmekten bıkmadığı şehir Paris ve onu en iyi anlamınız ve gezmeniz için minimal ve pratik Paris Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi hazırladım. Peki bu Paris Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberim de neler var ?

 . . . Paris Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi . . .

Pratik                   Paris Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

calendar-check Gitmek için en iyi vakit: Pahalı, kalabalık ve en sıcak dönem Haziran – Ağustos. Mayıs ve Eylül ve Ekim ayları daha sakin ve gezi için ideal dönem.

timelapse Kaç gün ayırmalıyım: En az 3 gün

currency-eur Para Birimi: Fransa (Paris)’nın para birimi Euro (€)

 Bütçe                  Paris Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

airplane-takeoff-2 Havaalanı ulaşım: Paris havaalanı ulaşımında iki alternatif mevcut.

Alternatif 1 

Charles de Gaulle Havaalanı (Roissy havaalanı) Terminal 1 ve 3 » RER B Paris yönü » (durak:Robinson, Antony, St-Rémy-lès-Chevreuse)

Fiyat: tek yön 10 €,(süre: yaklaşık 35 dk)

Alternatif 2

Charles de Gaulle Havaalanı (Roissy havaalanı) »  Roissy Bus↵ yada Air France Bus↵ » Merkez

Fiyat: tek yön 11-17 € (süre: yaklaşık 1 saat)

Taksi ile havaalanı ve merkez arası ulaşım yaklaşık 60-80 € (süre: yaklaşık 1 saat)

Alternatif 1

Orly Havaalanı »  Orlyval ( terminaller arası ring sistemi) » durak: Antony station  » RER B » Merkez

Fiyat: Orlyval tek yön fiyatı 10 € (süre: yaklaşık 5-6 dk Antony istasyonu için)

Alternatif 2

Orly Havaalanı » Orly Bus↵ yada Air France Bus↵ » Merkez (Fiyat: 7-12 €)

Taksi ile havaalanı ve merkez arası ulaşım yaklaşık 40-60 € (süre: yaklaşık 30 dk)

Gece otobüsü N22, N31, N131, N144

food-3 Ortalama Yemek:  Paris yeme-içme | Normal resturant yaklaşık 13 €, 2 Kişilik , Orta Sınıf Resturant (2 kişi) yaklaşık 50 € (Kaynak:Numbeo)

train Ulaşım: Paris ulaşım | RER Treni Banliyö treni olup metro sistemiyle entegre bir ulaşım ağı. Genel olarak Paris’in merkez dışı için kullanılmakta fakat merkeze ulaşım içinde kullanılıyor. (Merkezde konaklıyorsanız yada geziyorsanız kullanmanıza gerek yok)

Taksi açılış ücreti (Normal Tarife) 5 €, Taksi 1 km ücreti: 1,30 €  (kaynak: numbeo)

Tek bilet (RER, metro, tramway, otobüs,)  1,90 €

Paris Visite Pass:  Haftanın ilk günü gece yarısından-son günü gece yarısına kadar geçerli olan bu pass Zone 1-3 yada zone 1-5 (RER, metro, tramway, otobüs)

1 günlük: 12,85 €, 2 günlük: 21 €,  3 günlük: 28,50 €, 5 günlük: 41 €. Online almak için buraya tıklayınız.

Mobilis bilet : 1 günlük sınırsız ulaşım kartı (RER, metro, tramway, otobüs), Zone 1-2: 7,30 €, Zone 1-3: 9,70 €, Zone 1-4: 12 €, Zone 1-5:  17,30 €

Navigo Pass: Haftalık/aylık ulaşım kartı olup tüm zone’larda (zone 1-5) geçerli olan limitsiz bir kart. Havaalanı da dahil olmak üzere tüm ulaşım ağında kullanmak mümkün. Kart ücreti 5 euro, haftalık yükleme ücreti 22,15 €

The Paris Pass: Müze ve gezilecek yerler+ ulaşım ağını kapsayan bir kart. 2 günlük yetişkin: 135 €, 3 günlük yetişkin: 169 €, 4 günlük yetişkin: 199 €,  6 günlük yetişkin 239 €. Online almak için buraya tıklayınız.

hotel  Konaklama: Paris’te konaklama genel olarak pahalı. Hostel yatakhane tipi/gecelik ortalama 30-40 €, Hostel özel oda/gecelik ortalama 80-90 €, 3 yıldız otel ortalama 70-80 €

 İpuçları                  Paris Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

information-outline-1 RATP uygulamasını telefonunuza indirin. Rahat edin.

information-outline-1 Ziyaret edeceğiniz yerler için mutlaka online bilet alın. Sıra beklemeyin. (Özelikle de Eyfel kulesi ve Louvre Müzesi)

information-outline-1 Vélib bisiklet sisteminin kullanın.

information-outline-1 Paris dünyanın en güzel ulaşım ağına sahip şehirlerden birisi. Paris metrosu ilk başta karışık gelebilir ama göründüğü gibi değil metroyu kullanmaktan çekinme.

information-outline-1 Şu kelimeleri bilin: bonjour (merhaba), au revoir (güle güle), s’il vous plait (lütfen), merci (teşekkür ederim), den rien (rica ederim), excusez-moi (pardon), anglais (İngilizce), oui (evet), non (hayır)

information-outline-1 Bonjour, monsieur,” yada “Bonjour, madame her cümleye yakışan güzel kelimeler. Kullanın. Fransız gibi hissedin.


YAP            Paris Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

  – Paris’de gezilecek yerler ve yapılması gerekenler – 

23map-marker-radius Eiffel kulesini görün

Paris’in sembolü olan Eyfel-Eiffel Kulesi dünyanın en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biri. 1889 yılında Fransız devriminin yüzüncü yıl kutlamaları için düzenlenen Expo 1889 için tasarlanmış olup daha sonra dünyanın en çok bilinen ikonlarından biri haline gelmiştir. Eyfel kulesi Paris’in olmazsa olmazlarından. Yaklaşık 324 metre yüksekliğinde olan kule neredeyse şehrin her yerinden görülebilmekte. Eyfel’i izleyebileceği en iyi yer Trocadéro meydanı. Eyfel‘i görün ve en üst katından muhteşem Paris panoromik manzarasını izleyin. Işık oyunlarıyla hava kararınca göz alıcı bir görüntüye bürünen Eyfel’i akşam kesinlikle ziyaret edin.  

currency-usdÜcret: En üst kat normal 17 euro, indirimli (12-24)  14.5, indirimli (4-11) 8 euro, 2. kat için geçerli bilet 11 euro, indirimli (12-24) 8.5 euro, indirimli (4-11) 4 euro. Online bilet için buraya↵ tıklayınız.  
calendar-rangeZaman: Eyfel kulesi Asansörü Haziran ortası-Eylül başı hergün 9.00-00.45 diğer aylar hergün 9.30-11.45, Eyfel kulesi merdiveni, Haziran ortası-Eylül başı hergün 9.00-00.45 diğer aylar hergün 9.30-06.30
map-2Nasıl gidilir: Eyfel için “Bir-Hakeim” (6.hat), “Ecole Militaire” (8.hat) ve Trocadéro meydanı için “Trocadéro” (6.hat) metro durağından ulaşılabilir.

 

23map-marker-radiusChamps-Élysées caddesinde dolaşın

Champs-Élysées caddesi Etoile meydanında başlayan ve Arc de Triomphe‘ninde bulunduğu yaklaşık 2 metre uzunluğında olan dünyanın en meşhur ve en bilinen caddelerinden. Bu caddede lüks mağazalar, ünlü kafeler ve restaurantlar bulunmakta. Şanzelize caddesinde dolaşın ve alışveriş yapın.

map-2Nasıl gidilir: Franklin D. Roosevelt, George V ve Charles de Gaule-étoile (1.hat) metro duraklarından ulaşılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

map-marker-radiusÇocukluğunuza geri dönün 

Küçükken izlediğiniz çizgi film kahramanlarıyla tanışmaya hazır mısınız?  Disneyland hem çocuklar hem yetişkinler için kurulmuş harika bir eğlence merkezi. Disneyland‘ta çocukluğuza geri döneceksiniz. Disneyland’ta gelin ve kendinizi çizgi filmlerde hissedeceğiniz muhteşem bir gün geçirin. Oyuncaklara binin. Mickey Mouse, Donald Duck, Goffy ile tanışın.

currency-usdÜcret: Ziyaret zamanına göre ve bilet tipine göre ücret değişiklik göstermektedir. Online bilet satın almak için buraya↵ tıklayınız.
calendar-rangeZaman: Disneyland park 10.00-19.00 (8.00-10.00 magic zaman), Walt Disney Studio’s Park 10.00-18.00
map-2Nasıl gidilir: RER A hattı üzerindeki Marne-la-Vallée/Chessy durağından  ulaşılabilir.

23map-marker-radiusVersay sarayını gezin

Avrupa’nın en büyük sarayı Versay Sarayı. Sarayda yaklaşık 2.143 penceresi, 1252 şömine yer almaktadır. İçinde 1300 oda bulunmasına rağmen tuvalet ve banyo yer almayan bir saray. Bir zamanlar Marie Antoinettein “ekmek bulamazlarsa pasta yesinler” sözlerini söylediği meşhur saray. Versay Sarayı’da bir dönemin krallarının ve kraliçelerinin yaşadığı ihtişamlı yeri ziyaret edin. Sarayın en popüler yeri olan 357 ayna bulanan Aynalı Salonu keşfedin. Sarayın rönesans ve barok peyzaj örneği bahçelerinde (Versay bahçeleri) kaybolun.

currency-usdÜcret: 18 €
calendar-rangeZaman: Nisan-Ekim arası hergün 9.00-18.30, Kasım-Mart arası 9.00-17.30, Pazartesi kapalı
map-2Nasıl gidilir: RER C hattı üzerindeki Versailles-Château durağından ulaşılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

23map-marker-radiusLouvre müzesini keşfedin

Paris’in  en önemli sembollerden birisi Louvre müzesi. Asya’dan Mısır’a Antik Roma’dan Antik Yunana kadar birçok döneme ait eserlerin sergilendiği, içinde 35.000 i aşkın eser bulunan mısır antik yapıları, resimler, heykeller, tablolarla dolu devasa müze. Bir ay vakit ayırsanız yinede bitiremeyeceğiniz bir müze. Kısa bir hesaplayla her bir esere bir dakika ayırsanız yaklaşık olarak 75 gün sürecek olan devasa bir yer. Dünyanın en çok ziyaret edilen  Louvre Müzesini keşfedin. Leonardo Da Vinci‘nin Mona Lisa‘sını görün.

currency-usdÜcret: 15 €/ 18 yaş altı ücretsiz
calendar-rangeZaman: Pzt,Perşembe,Cumartesi ve Pazar 9.00-18.00, Salı kapalı, Çarşamba,Cuma 9.00-21.45, Ekim- Mart arası her ayın ilk pazar günü ücretsiz.
map-2Nasıl gidilir: Palais Royal-Musée du Louvre (metro 1 & 7)- Louvre-Rivoli (metro 1) metro duraklarından ulaşılabilir. 
web-1Web sayfası: Louvre müzesi  websitesi↵

map-marker-radiusLüksemburg bahçesinde vakit geçirin 

Paris şehir merkezinde bulunan Parisin en ünlü parklarından birisi. Lüksemburg bahçelerinde vakit geçirin. Çimlere uzanın ve gezinizin yorgunluğunu atın. Güneşin batışını Lüksemburg bahçelerinde çıkarın.

Paris Gezilecek Yerler-Lüksemburg Bahçesi

map-2Nasıl gidilir: Notre Dame Des Champs (12. hat) metro durağından ulaşılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

23map-marker-radiusMontmarte tepesinde bohemi yaşayın 

Paris şehir merkezindeki en yüksek tepe Montmarte tepesi.  Bohemin dibi. Bir zamanlar Salvador Dali’nin de yaşadığı sokak ressamları ve sokak müzisyenleri ile dolu Parisin küçük sevimli Ressamlar Tepesi olarak bilinen sanatçı semti. Parisin en yüksek noktası olan Montmartre’de ziyaret edin ve bohemi yaşayın. Montmarte tepesinde Sacre Coeur kilisesine ziyaret etmeden olmaz. Sacre Coeur kilisesini gidin. Kilisenin merdivenlerinde oturarak Paris manzarasına doyun.

map-2Nasıl gidilir: Anvers (2.hat), Abbesses (3.hat) metro duraklarından ulaşılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

23map-marker-radiusNotre Dame katedrralini görün

Seine nehrini ortasındaki adacıkta yer alan Notre Dame Katedrali Paris’in en önemli simgelerinden. İlk gotik katedraller arasında yer alan Notre Dame Victor Hugo’nun ‘NOTRE DAME’IN KAMBURU’ eserinin ilham kaynağı. Notre Dame Katedralini görün, ayin izleyin ve kuledeki gorgoyle tanışın.

currency-usdÜcret: Katedral ücretsiz, 
calendar-rangeZaman: Katedral haftaiçi hergün 08.00-18.45, Haftasonu 07.45 açılış,Kule 1 Nisan-30 eylül hergün 10.00-18.30, 1 ekim-31 mart hergün 10.00-17.30
map-2Nasıl gidilir: Cité (metro 4)- Saint Michel-Notre Dame (RER B & C) duraklarından ulaşılabilir.

map-marker-radiusOpera dinleyin

Paris seyahatinizi bu yapıyı görmeden tamamlamayın. İç ve dış mimarisi muhteşem olan bu opera binasını sizi oldukça etkileyecek. Palais Garnier’de düzenlenen opera veya bale gösterileri için biletinizi alın. Muhteşem bir akşam geçirin.

currency-usdÜcret: Rehbersiz tur Normal/İndimli 11-7 euro, Rehberli tur 15-11 euro
calendar-rangeZaman: Hergün 10.00-17.00 ( 10.00-13.00 Matinee)
map-2Nasıl gidilir: Opéra metro durağından ulaşılabilir.

 

map-marker-radiusAmeli’yle tanışın 

Amélie filmini bilmeyen yoktur. Montmarte tepesi civarını geziyorsanız Amélie karakterinin garson olarak çalıştığı café-brasserie ziyaret edebilirsiniz. Café des deux Moulins‘te kahve için. Amelie’yle tanışın.

map-2Nasıl gidilir: Blanche (2 hat) metro durağından ulaşılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

23map-marker-radius Catacombes’da yerin altına inin

Les Catacombes 6 milyondan fazla kemik ve kafatasının sizi beklediği bir yer altı mezarlığı. Kendinizi adeta bir korku filmi sahnesinde hissedeceğiniz 2 km uzunluğunda tüyler ürpertici bir labirent. Yer altına inin. Catacombesa‘da yer altına inin.

currency-usdÜcret: Catacombes ve sergi normal 12 €, indirimli 10 €, Catacomb ve  Archaeological Crypt normal 16 €, indirimli 13 €
calendar-rangeZaman: Salı-Pazar 10.00-20.30, Pazartesi günleri kapalı
map-2Nasıl gidilir: RER B Denfert-Rochereau durağından ulaşılabilir
web-1Web sayfası: Les Catacombes web sitesi↵  
.                                                                                                                    

23map-marker-radiusSainte Chapelle ziyaret edin

Sainte Chapelle, Gotik mimarinin ilk örneklerinden olan bu şapel, devasa vitraylar ve ahşap oyma sanatının ustaca işlendiği eserlerle dolu. Sainte Chapelle gelerek güneş ışığıyla size görsel bir şölen yaratan vitrayları ve gül penceresi olarak adlandırılan yuvarlak pencereleri inceleyin. Şapeldeki ruhani havayı yaşayın.

currency-usdÜcret: Normal 10 €,indirimli 8 €
calendar-rangeZaman: 2 Ocak31 Mart 9.00-17.00, 1 Nisan-30 Eylül 9.00-19.00, 1 Ekim-31 Aralık 09.00-17.00
map-2Nasıl gidilir:
Cite (4.hat) metro durağından ulaşılabilir
web-1Web sayfası: Sainte Chapelle web sitesi↵  

map-marker-radiusYürüyerek keşfedin

Parisi yürüyerek keşfedin. Paris sokaklarını arşınlayın. Özelikle Seine nehiri boyunca yürüyerek Paris mimarisini hissedin. Kaybolun. Paris’in şirin cafelerinde espressonuzu yudumlayın.

map-marker-radiusSeine nehrinde dolaşın

Siene nehrinde tekne turun yapın. Yaklaşık olarak 1 saat süren tekne turu ile Eiffel kulesi, Musée d’Orsay, Saint-Germain-des-Prés, Notre Dame Katedrali, Jardin des Plantes/Cité de la Mode, Hôtel de Ville, Louvre Müzesi Champs-Elysées, Beaugrenell gibi yapıları görebilirsiniz.

currency-usdÜcret: 17 €ortalama 2 saat

map-marker-radiusKan-Kan Dansını izleyin

Kırmızı Değirmen olarak Türkçeye çevrilmiş olan  Moulin Rouge 19 yy.da yapılmış olan ünlü bir kabaredir. Yapının üstündeki kırmızı değirmen ile ünlüdür. Özel bir işletme olmasına rağmen fransız kültürüyle özleşmiştir. Moulin Rouge erotik şovları, kırmızı değirmeni ve meşhur kan-kan dansıyla turistlerin uğrak yerlerinden. Moulin Rouge’da meşhur Kan-Kan dansını izleyin

currency-usdÜcret: Fiyatlar değişkenlik göstermekte olup show ortalama 105 €-210 €, yemekli show 165 €’dan başlayan fiyat. Online bilet için buraya↵ tıklayınız. 
calendar-rangeZaman: 7.00-11.00
map-2Nasıl gidilir:
Blanche (2 hat) metro durağından ulaşılabilir
web-1Web sayfası: Moulin Rouge web sitesi↵
Not:
Fotoğraf ve video çekmek yasak. 6 yaşından küçük çocukların girişi yasak. Uygun kıyafet zorunludur (Ceket vb). Şort,terlik vb kabul edilmiyor.

23map-marker-radiusPère-Lachaise Mezarlığına gidin

Dünyadaki en ünlü mezarlıklarından birisi Père-Lachaise mezarlığı. Birçok ünlü kişinin mezarları bulunan bu mezarlık yılda 1.5 milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Père-Lachaise Mezarlığında bulabileceğiniz bazı ünlü kişilerin mezarlıkları: Yılmaz Güney, Ahmet Kaya, Jim Morrison, Edith Piaf, Gilbert Bécaud, Oscar Wilde, Balzac, Chopin, Victor Hugo, Marcel Proust, La Fontaine ve diğerleri.

currency-usdÜcret: Ücretsiz
calendar-rangeZaman: Kasım-Mart ortası Pzt-Cuma 8.00-17.30, Cmt 08.30-17.30, Pazar 09.00-17.30, Mart ortası-Ekim Pzt-Cuma 8.00-18.00, Cmt 08.30-1800, Pazar 09.00-18.00
map-2Nasıl gidilir: Père Lachaise (2. ve 3. hat) metro durağından ulaşılabilir.
web-1Web sayfası: Père-Lachaise web sitesi↵ (İsme göre sorgulama yapılabilmekte.)
  

 

map-marker-radius Paris’e iz bırakın

Aşıklar köprüsü (Pont des Arts), Seine Nehri üzerine kurulmuş Paris’in en ünlü köprüsü. Aslında bilmeyen yoktur şu meşhur kilitleriyle ünlü köprüyü. 700.000den fazla kilit takıldığı tahmin edilen köprüye çiftler isimlerini yazdıkları kilitleri köprüye asıyorlar ve kilidin anahtarını nehire atarak aşklarının ölümsüz olduğuna inanıyorlar. Aşıklar Köprüsü’ne sizde bir kilit takın ve hatıranızı ölümsüzleştirin. Paris’e iz bırakın.

map-2Nasıl gidilir: Pont-Neuf (7. hat) metro durağından ulaşılabilir

 

 

 

 

 

 

 

map-marker-radiusParisi yaşayın

Charles de Gaulle meydanın ortasında, Champs-Élysées Caddesi’nin sonunda bulunan Zafer Takı (Arc de Triomphe) Eyfel Kulesinden sonra Paris’in en gözde yapılarından biri. Napolyonun Austerlitz zaferinden sonra yaptırılmıştır. Zafer takı yaklaşık 50 metre yüksekliğinde ve 12 caddenin birleşim noktasında yer almakta olup altında hiç sönmeyen bir ateş yanmaktadır. Takın en önemli bölümlerinden biri Seyir Terasıdır. Bu Teras Paris manzarasını izleyebileceğiniz en güzel noktalardan birisidir. Parisi yaşayın.

currency-usdÜcret: Normal 12 €, 26 yaş altı ücretsiz
calendar-rangeZaman: 2 şubat-31 Mart 10.00-22.30, 1 Nisan-30 Eylül 10.00-23.00, 1 Ekim- 31 Mart 10.00-22.30
map-2Nasıl gidilir: Charles de Gaulle Etoile (1. ,2. ve 6. hat) metro durağından ulaşılabilir
web-1Web sayfası: Zafer Takı web sitesi↵  

 

 

 

 

 

 

 

 

map-marker-radiusAlışveriş yapın

Galeries Lafayette, ünlü markaların satıldığı mücevher ve aksesuar mağazalarıyla dolu olan bu alışveriş merkezi görkemli mimarisiyle sizi adımınızı attığınız andan itibaren büyüleyecek. Alışveriş merkezinin terasından eşsiz manzarasının keyfini çıkarabilir, ilk katındaki sanat galerisini (Galerie des Galeries) ziyaret edebilir veya cafelerinde vakit geçirebilirsiniz. Galeries Lafayatte’de alışveriş yapın.

calendar-rangeZaman: Pazartesi-Cumartesi 9.30-20.30 Pazar 11.00-19.00
map-2Nasıl gidilir:
Chaussée d’Antin – La Fayette (7. ve 9. hat) metro duraklarından ulaşılabilir.
web-1Web sayfası: Galeries Lafayette web sitesi
 

 

 

 

 

 

 

 


TAT           Paris Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

 – Paris Yemek Rehberi – 

food-2Sokak kreplerini tadın

Açlığınızı bastırmanın en güzel yollarından biri Paris sokaklarında yürürken karşınıza çıkacak olan krep standlarından birbirinden güzel kreplerden yemek olacaktır. Sokak kreplerinin tadına bakın. Fakat en iyisinin peşindeyseniz Breizh Cafe ve West Country Girl‘ün krepleri Parisin en iyisi. Mutlaka deneyin.

food-2 Rengarek makaronlara doyun

Rengarek makaronları Pariste yemeden ve doymadan dönmek olmaz. Parisin ve bence dünyanın en iyi makaron pastanesi  Ladurée, Ladurée’ye alternatif olarak  Pierre Hermé, Sadaharu Aoki Parisin diğer önemli makaron pastanelerinden. Rengarek makaronlara doyun.

food-2 Berthillon’un meyveli dondurmasını deneyin

Parisin en ünlü dondurmacısı Berthillon Notre Dame kilisesinin çok yakınında Saint-Louis adasında yer almakta. Turistlerin ve Parisliler tarafından yoğun ilgi görmekte. Berthillon’un meyveli dondurmasını deneyin.

food-2Karamelin tadına varın

Jacques Genin pastanesinin uzmanlık alanları karamel. Tam bir sanateseri. Jacques Genin’de Karamelle yapılan inanılmaz tatlıların, şekerlemelerin ve çikolatalaın tadına varın.

food-2 Paris’te romantik bir akşam yemeği yiyin

Pariste akşam yemeği için alternatifler çok fazla. İyi bir akşam yemeği düşünüyorsanız uygun fiyata süper yemekler sunan Jones, modern fransız mutfağıyla Frenchie Pariste romantik bir akşam yemeği için iyi bir seçenek olacaktır. Romatik bir yemek yiyin.

food-2Kahvenizi yudumlayın

Pariste gezinize bir mola verin. Pariste iyi bir kahve içmek istiyorsanız Telescope, L’Arbre à Café, Ob-La-Di, Coutume, Holybelly, Ten Belles ve Belleville Brûlerie en iyi seçenekler arasında. Kahvenizi yudumlayın.

food-2Kruvasan keyfi yapın

Pariste Saint-Martin kanalında yer alan Du Pain et Des Idées fırınında Paris’in en güzel bagetleri, kruvasanları pişmekte. Du Pain et Des Idées’te kruvasan keyfi yapın.


EĞLEN         Paris Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

 – Paris gece hayatı – 

harddiskSabaha kadar eğlenin

Paris modanin ve eğlencenin merkezlerinden birisi. Sabaha kadar eğlenebileceğiniz en iyi clubların başında Le Montana, Chez Castel, Silencio, La Kiss Room gelmekte. Eğlencenin dibine vurun.

harddiskTakılın

Akşamları vakit geçirmek ve takılmak için bir yer arıyorsanız La Fine Mousse, Le baron, Chez Georges, Le Lucernaire, Le Cinquante,Auld Alliance ziyaret edebilirsiniz. Takılın.

harddisk Festivale katılın

Parise gelmişken bir festivale yada konsere katılmak isterseniz Paris yıl boyunca düzenlenen birçok festival ve konsere ev sahipliği yapmakta. Uygun olanı seç ve katıl. Festival programı için buraya↵  tıklayınız. 


YAPMA              Paris Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi
 – Paris’de yapılmaması gerekenler – 

close-1Hırsızlara dikkat edin. Dolandırılma

close-1Turistlik yerlerdeki resturant/cafe’leri tercih etme

close-1 Gece taksilere güvenme

close-1 Garsonlar en iyi arkadaşlarınız değil. Unutma

  – – Paris Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi – – Paris Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi – – 

Berkopolo-İmza

2 Comment

  1. 3 gün sonra Paris’e uçuyorum. Çok heycanlıyım. Seyahatim sırasında yazınız rehberim olucak. Emeğinize sağlık.

    1. Yorumunuz için teşekkürler 🙂

Bir Cevap Yazın