Prag Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

Prag Gezilecek Yerler

Çek kızları, nostaljik mimarlığı, kafkası, gotik havası, gece hayatı, birası donuk  ve çekimser havasıyla Prag ve onu en iyi anlamınız ve gezmeniz için minimal ve pratik bir Prag Gezi gezilecek yerler ve gezi rehberi hazırladım. Prag gezilecek yerler ve gezi rehberim de neler var ?  Hadi bir göz atalım….

Prag Gezilecek Yerler-Havalanı ulaşım

. . . Prag Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi . . .

 Pratik                  Prag Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

calendar-checkGitmek için en iyi vakit: En Sıcak dönem Haziran-Ağustos, en soğuk dönem Aralık-Şubat, düşük turist yoğunluğu Mayıs, Eylül, Ekim,

timelapse Kaç gün ayırmalıyım: En az 3 gün

currency-eur Para Birimi: Çek Cumhuriyeti (Prag) para birimi Çek Korunası (Kč)

 Bütçe                  Prag Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi         

airplane-takeoff-2 Havaalanı ulaşım: Prag havaalanı ulaşım | Alternatif 1 – Prague Airport (Prag Havaalanı) »  otobüs (119 No) »  Nádraží Veleslavín metro durağı (A hattı, yeşil hat)

Alternatif 2- Prague Airport (Prag Havaalanı) » AE bus (ücret: 60 Kč ) » Hlavní nádraží (Prag ana metro durağı)

food-3Ortalama yemek: Prag yeme-içme | Normal resturant yaklaşık 120 Kč,  orta sınıf resturant (2 Kişi) yaklaşık 600 Kč (Kaynak:Numbeo)

train Ulaşım: Prag ulaşım | Yerel Ulaşım (Tek yön): 24 Kč ( 30 dk’ya kadar), 32 Kč ( 90 dk’ya kadar), 110 Kč (24 saat), 310 Kč (72 saat)

Taksi açılış ücreti (normal Tarife)40 Kč , Taksi 1 km ücreti 25 Kč  (Kaynak: Numbeo)

*Metro 00.30-04.30 arası servis dışı, Gece otobüsü ve tramvay mevcut.

hotel Konaklama: Prag’da Konaklama için en uygun noktalardan birisi Mala Strana bölgesi. Hostel yatakhane tipi/gecelik ortalama 300-350 Kč, Hostel özel oda/gecelik ortalama 1200 Kč, 3 yıldız otel ortalama 1600-1800 Kč

 İpuçları                Prag Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

information-outline-1 Prag şehir merkezi  küçük. Yürüyerek keşfedin. Ulaşım ağı oldukça iyi çalışmakta kullanmaktan çekinmeyin.

information-outline-1 Bir harita edinin.

information-outline-1 Şu kelimeleri bilin; Dobrý den (merhaba), na shledanou (güle güle), prosim (lütfen), děkuji (teşekkür ederim), prosim (rica ederim), s dovolenim (pardon), anglicky (İngilizce), ano (evet), ne (hayır)

information-outline-1 Çoğu dükkan Pazar günleri kapalı, çoğu müze ise Pzt günleri kapalı

information-outline-1 Ana metro istasyonu-Hlavní nádraží (C hattı), ana otobüs istasyonu Florenc (B/C hattı), Wenceslas meydanı en yakın metro durağı Muzeum (B/C hattı) ve Můstek (A hattı)


Yap            Prag Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

–  Prag’da ve gezilecek yerler ve yapılması gerekenler – 

23map-marker-radius Old Town’ı keşfedin

Şehrin özünü oluşturan Old Town (Eski Kent Meydanı) Prag’ın en eski, en meşhur, en merkezi ve en hareketli meydanı. Meydanda Prag’ın en önemli simgelerinden biri olan ve dünyanın en eski ve gizemli saati olarak bilinen Astronomik Saat‘in de içine bulunduğu sayısız yapı ve eser bulundurmakta. Eski Kent Meydanı’nda tarih kokan Prag’ın kalbini keşfedin. Her saat başı değişik figürlerle hareketlenen Astronomik Saatin gösterisini mutlaka izleyin. Saatin üzerinde bulunduğu Eski Belediye Sarayından Prag manzarasını seyredin.

map-2Nasıl gidilir: “Staroměstská” (A hattı) metro durağından ulaşılabilir.

23map-marker-radiusAstronomik saat ile zamanda kaybolun

15 yy.da Hunus Usta tarafından yapılan saat zamanında o kadar meşhur olmuş ki kıskanç kral, usta bir daha böyle bir saat yapamasın diye ustanın gözlerini oydurmuş. İşte böyle bir hikayesi var Astronomik Saat’in. Saate Astronomik denmesinin nedeni kadranında bulunan ay, güneş, yıldızlar ve gezegenlerin gökyüzündeki konumuna dair astronomik bilgiler vermesi. Ayrıca saatin etrafında 4 tane kukla var. Bu kuklalar insanlara neleri yapmamaları gerektiğini anlatır. Elinde ki aynayla kendine bakan kukla; “kendini beğenmişliği”, elinde altın torbası olan kukla “cimriliği”; iskelet şeklindeki kukla “yaşama karşı isteksizliği”; elinde mandoline benzer bir müzik aleti bulunan kukla “gece hayatına ve sefahate düşkünlüğü” anlatır.

Saatin altında da insanlara neleri yapmaları gerektiğini anlatan 4 kukla daha vardır. Bu kuklalar da, bilime, adalete, astronomiye ve eğitime önem verilmesi konusunda insanları uyarır. Ayrıca her saat başı, İsa’nın 12 Havarisi değişik figürlerle bir gösteri yapar. Saatin bozulması halinde ülkede büyük bir felaketin yaşanacağına inanan Çekler saatte herhangi bir aksama olmaması için yoğun çaba sarf eder. Kısaca bizlere sadece saniye ve dakikadan daha fazlasını veren bu mühendislik harikası saati mutlaka ama mutlaka görün.

currency-usdÜcret: Giriş ücreti normal 130 Czk, Çocuk (6-15)/öğrenci (26 yaş altı)/ yaşlı(+65 yaş) 80 Czk, Combo bilet( kule+full tur) 180 Czk
calendar-rangeZaman:  Pzt 11.00-22.00, Salı-Pazar 9.00-22.00
map-2Nasıl gidilir: “Staroměstská” (A hattı) metro durağından  ulaşılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

map-marker-radiusBaş döndürücü Dans eden binaları görün

Barok ve gotik tarzda yapılarla süslü, tarih kokan Prag’ta modernizmin parmak izi. Dans eden iki çifti andıran ve içi ofis olarak kullanılan bu binalar baş döndürücü bir mimariye sahip. Dans eden ev (Dancing Building) olarak da bilinen bu binaları görmeden Prag’tan ayrılmayın. Binanın çatı katında bulunan Fransız restauratında şarabınızı içerken şehrin eşsiz manzarasını izleyin.

Prag Gezilecek Yerler-Dans Eden Evler

map-2Nasıl gidilir: “Karlovo náměstí” (B hattı) metro metro durağından  ulaşılabilir.

23map-marker-radiusUyumayan köprüden geçin

Charles köprüsü, 14. yüzyılda inşa edilmiş gotik mimarinin en güzel örneklerinden olan yarım kilometre uzunluğundaki tarihi köprü. Vltava Nehri‘nin üzerinde yer alan Charles Köprüsü’nde 30 adet birbirinden güzel heykeller bulunmakta. Hiç uyumayan Charles Köpüsü’de puslu havasıyla Pragı Vltava Nehri eşliğinde gün batımını izleyin.

map-2Nasıl gidilir: “Staroměstská” (A hattı) metro metro durağından ulaşılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

23map-marker-radiusLennon Duvarı ile Özgürleşin

Prag’a imza atmaya hazır mısınız? Kendini aşk ve barışa adamış efsanevi müzisyen John Lennon anısına yapılan Prag’ın en renkli noktası olan bu duvar bir kardeşlik anıtı. Sürekli yenilenen Lennon Duvarı (John Lennon)‘na özgürce bir şeyler yazın, çizin. İmzanızı atın. Sokak sanatçılarının çaldığı The Beatles şarkılarını canlı canlı dinleyin. 

Prag Gezilecek Yerler-Lennon Duvarı

map-2Nasıl gidilir: “Staroměstská” (A hattı) metro metro durağından  ulaşılabilir.

23map-marker-radiusŞehrin İçindeki şehri yaşayın

Prag kalesi (Prague Castle) Dünyanın en büyük kalesi olan ve UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alan Prag Kalesi’ni görmeden gezinizi sonlandırmanız büyük kayıp. Kalenin içinde yer aldığı bölge adeta küçük bir şehri andırmakta. Prag Kalesi; Aziz Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, rengarenk sevimli evlerin yer aldığı Altın Yol, Yaz Bahçeleri, Aziz George Bazilikası ve Beyaz Kule’nin de içinde yer aldığı pek çok tarihi ve turistik yapıyı içinde barındırmakta. Masalsı şatoları andıran Prag Kalesi’nde farklı bir dünyaya adım atın. Bu küçük masalsı şehirde kaybolun.

currency-usdÜcret: Prag kalesi Tip 1 ( St. Vitus Cathedral, Old Royal Palace, Exhibition “The Story of Prague Castle”, St. George’s Basilica, Golden Lane with Daliborka Tower, Powder Tower, Rosenberg Palacenormal) normal 350 Czk, indirimli 175 Czk, Prag kalesi Tip 2 (St. Vitus Cathedral, Old Royal Palace, St. George’s Basilica, Golden Lane with Daliborka Tower) normal 250 Czk, indirimli 125 Czk, Powder Tower normal 70 Czk, indirimli 40 Czk, St. Vitus Katedrali 300 Czk, indirimli 150 Czk (ilk tarafı ücretsiz)- Altın Yolu gece ziyaret ederseniz ücretsiz.
calendar-rangeZaman: Yaz dönemi( Nisan 1-31 Ekim) Prag Kalesi Kompleksi 6.00-22.00, 9.00-17.00, St Vitus Kadetrali Pzt-Cmt 9.00-17.00,Pazar 12.00-17.00. Detaylı takvim için tıklayınız.
map-2Nasıl gidilir: Tramvay no: 22 (durak:Pražský Hrad) ile ulaşılabilir. Malostranská metro durağından 10 dakika yürüyüş mesafesinde yer almaktadır.

23map-marker-radiusKafka ile Tanışın

Eski Yahudi Mahallesi Josefov, Kafka’nın doğdu evinde yer aldığı, Yahudilerin ilk yerleşim yerlerinden olan, Old Town ve Vltava Nehiri arasında kurulmuş küçük bölge. Bölgenin en etkileyici bölümlerinden olan Yahudi Mezarlığını ziyaret edin. Azize Agnes Manastırı, Eski-Yeni Sinagog ve İspanyol Sinagogu’nu gezin. Bölgenin tarihi dokusunu keşfedin. Franz Kafka‘yı yakından tanıyın. 

currency-usdÜcret: Kafka müzesi giriş ücreti 200 czk, indirimli 120 czk , aile bileti (2 yetişkin+ 2 çocuk) 540 Czk 
calendar-rangeZaman: 10.00-18.00
map-2Nasıl gidilir: “Staroměstská” (A hattı) metro durağından ulaşılabilir.

map-marker-radiusPetřín Tepesi’nden Pragı izleyin

Petřín Hill (Petrin tepesi), Prag’ı ayaklarınızın altında hissedeceğiniz yüksek tepe. Petřín tepesinin simgelerinden olan Petřín Gözlem Kulesi (Petřín Tower/Rozhledna) minyatür Eyfel, tam 299 basamak çıkarak şehrin eşsiz panoromik manzarasını izleyebileceğiniz görmeniz gereken yapı. Ayrıca yine tepenin simgelerinden olan Televizyon Kulesi manzara seyretmek için ideal ikinci nokta. Petřín Tepesine gelmişken Meşhur Aynalar Labirentini (Mirror Maze /Bludiště) görün. Aynalar labirentinde kendinizi kısa uzun, şişman, zayıf, eğri, büğrü ve onlarca kez görmeye hazır olun. Bu eğlenceli anları kaçırmayın. 

map-2Nasıl gidilir: Tramvay no: 6, 9, 12, 20, 22  (durak:Újezd) ile ulaşılabilir. Buradan funikeler ile tepeye çıkabilirsiniz. Funikiler Nisan-Ekim 9.00-11.30, Kasım-Mart 9.00-22.15 arasıda her 10-15 dakikalık seferler mevcut. 

23map-marker-radius Wenceslas meydanını keşfedin 

Wenceslas meydanı kadife devrim ve kominizmin son bulduğu tarihi önemi çok büyük olan ve UNESCO tarafından dünya miras listesine eklenen meydan. Günümüzde ise otellerin, cafelerin, restaurantların, sanat galerilerinin ve sinemaların bulunduğu, şehrin kalbinin attığı merkez. Birçok heykel ve anıtın bulunduğu meydanda en dikkat çekici heykel Aziz Vaclavlı At Heykeli ve Komünizm Anıtı. Meydanın en ünlü cafesi olan yeni sanat akımına göre tasarlanmış, turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Kavarna Evropa cafesinde sanatı yaşayın, birşeyler içmeden meydandan ayrılmayın.

map-2Nasıl gidilir: Můstek-A metro durağından ulaşılabilir.

map-marker-radiusMalá Strana’da dolaşın

Malá Strana, kalabalıktan uzak, sessiz, sakin her köşesi bir başka güzel, renkli binalar ve yerel dükkânlarla dolu Prag’ın tarih kokan semti. Vltava Nehri’nin sol kıyısında kalan bu güzel bölge birçok gezi noktasına da yürüyüş mesafesinde. Ayrıca konaklama olanaklarının oldukça fazla olduğu Malá Strana’yı birçok otel mevcut. Malá Strana’nın küçük, sevimli sokaklarında kaybolun.

Prag gezilecek yerler-Mala Strana

map-2Nasıl gidilir: Malostranská (A hattı) yada Staroměstská (A hattı) metro durağından ulaşılabilir.

map-marker-radius Letna Park’ı Görün

Letna Park sakin, huzur dolu, küçük bir park. Şehrin karpostalları ve magnetlerdeki meşhur resmi canlı olarak görmek, şehri tepeden izlemek için gidilmesi gereken yer. Letna Parkta Vlata Nehri’ni ve nehrin üzerindeki bütün köprüleri, şehrin panaromik ve romantik manzarasınının tadını çıkarın. Özellikle gündoğumu veya günbatımı vaktini kaçırmayın. Parkta keyifli yürüyüşler yapın.

map-2Nasıl gidilir: Hradčanská ( A hattı) veya Malostranská (A hattı) metro durağından ulaşılabilir.

23map-marker-radiusJelení Příkop’ı keşfedin

Jelení Příkop şehir merkezinden uzak küçük dereler ve akarsuların aktığı yemyeşil ve tertemiz bir patika. Prag’taki keşfedilmemiş cennet. Bir doğa harikası olan Jelení příkop ayrıca Prag için doğal bir savunma mekanizması. Prag Kalesi ve Jelení Příkop arasında kazılmış bir tünel bulunmakta. Kaleden bu bölgeye tünelle geçmeye çalışın. Prag Kalesindeki turist gürültüsünden uzaklaşıp bir mola verin.

map-2Nasıl gidilir: Malostranská (A hattı) metro durağından ulaşılabilir. 

map-marker-radius Wallenstein Sarayı’nı ziyaret edin

Valdštejnský palác (Wallenstein Sarayı) General Wallenstein tarafından 17.yy’da inşaa edimiş olup bugün Çek Cumhuriyeti Senatosu tarafından kullanılmakta. Tavanında resmedilen araba içerisine Wallenstein’ın yer aldığı ana salonve barok bahçe stili ile tasarlanmış geometrik desenli Wallenstein bahçesi (Valdštejnská zahrada) sarayın önemli ziyaret noktaları. Wallentstein sarayını ve bahçesini ziyaret edin.

currency-usdÜcret: Ücretsiz 
calendar-rangeZaman: Wallenstein Sarayı Nisan, Mayıs ve Ekim 10.00-17.00, Haziran-Eylül 10.00-18.00,  Wallenstein bahçesi Nisan, Mayıs ve Ekim Pzt-Cuma 07.30-18.00, Cumartesi ve Pazar 10.00-18.00, Haziran-Eylül Pzt-Cuma 07.30-19.00, Cumartesi ve Pazar 10.00-19.00
map-2Nasıl gidilir: Malostranská (A hattı) metro durağından ulaşılabilir.

 

map-marker-radius  Hayvanat bahçesinde vakit geçirin

Prague Zoo (Prag hayvanat bahçesi) 1931 yılında açılmış olan içinde 670 türden yaklaşık 4400’den fazla hayvan bulunduran dünyanın en iyi hayvanat bahçeleri arasında 4.sırada bulunan hayvanat bahçesi. Ender bulunan Asya yaban atını, dev kaplumbağaları, korkunç örümcekleri, çeşitli baykuşları, ilginç fareleri, beyaz gergedanları, Sibirya kaplanlarını ve daha nicelerini görmek için bu muhteşem fırsatı kaçırmayın. Birçok hayvanla iç içe olacağınız ve besleyebileceğiniz ilginç bir deneyim yaşayın.

currency-usdÜcret: Giriş ücreti normal 200 CZK, Çocuk (3-15) 150 Czk, Aile (2 yetişkin+2 çocuk) 600 Czk
calendar-rangeZaman: Ocak-Şubat tüm hafta 9.00-16.00, Mart tüm hafta 9.00-17.00, Nisan-Mayıs tüm hafta 9.00-18.00, Haziran-Ağustos 9.00-19.00, Eylül-Ekim 9.00-18.00, Kasım-Aralık 9.00-16.00
map-2Nasıl gidilir: “Nádraží Holešovice” (C hattı) metro durağından otobüs no:112 ile ulaşılabilir.

TAT            Prag Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

 – Prag yeme-içme – 

food-2Yerel tatları deneyin

Çek mutfağının en güzel yemeği haşlanmış dana etinin Svíčková soslu hali Svíčková, pudralı marmeratlı krep Palačinky, meyveli börek Ovocné knedlíky, kızarmış peynir Smažený sýr, Patates çorbası Bramboračka, Sarımsak çorbası Cesneková, Patates pancake Bramboráky, Çek peyniri camembert peynirinin turşulu baharatlı hali Nakládaný hermelín, Steak tartar Tatarák, Balkan kolası Kofola, Çek birası Pilsner‘i deneyimleyin. Yerel yemekleri için  Havelská koruna’yı ziyaret edin.

.

food-2Sokak lezzetleri tadın

Trdelník bir slovak tatlısı. Hazırlanan şekerli hamurun bir şiş etrafında döndürülerek pişiriliyor. Her köşe başında karşınıza çıkacak olan Trdelník’i nuteallı seçeneği en iyisi. Tadın.

food-2Burger keyfi yapın

Yerel tadlar dışında farklı bir şeyler yemek isterseniz. Prag’taki bu burgercı tam size göre. Dish Fine Burger Bistro‘nun burgerları tek kelimeyle mükemmel. Tadın.

 

food-2 Yeni Dünyada çay için

Novy svet (The New World/ Yeni Dünya) Prag kalesine yaklaşık 5 dakikalık mesafede bulunan saklanmış şirin bir cafe. Kaçırmayın. Güzel kahve ve çaylarıyla beraber çek tatlısı bábovka‘yı deneyin.

 

 food-2 Çay uzmanı olun 

Tea Mountain‘ın dünyanın değişik yörel çaylarıyla gezinize sıcak bir mola verebilirsiniz. İnanılmaz çaylar tatabileceğiniz Tea Mountain’da çay uzmanı olun.

 

food-2 Kafein alın

La Boheme Coffee, Kavárna Místo hipster mekanları. İyi, taze ve kaliteli kahveler bulabileceğiniz adresler. Take away seçeğeniyle Wenceslas meydanına 5 dakikalık mesafede bulunan küçük bir kahve dükkanı Káva Růžová diğer iyi bir seçenek.

food-2 Serinleyin

Prag’ta iyi bir dondurmacı arıyorsanız Puro Gelato iyi bir seçenek. Küçük, şirin bir dükkanda karşısınıza çıkacak olan Puro Gelato günlük yaklaşık olarak 10 çeşit dondurma çıkarıyor. Yaban mersinli dondurmasıyla serinleyin.

 

EĞLEN         Prag Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

 – Prag gece hayatı – 

harddiskParty Animal olun

Prag’ta gece hayatı çok hareketli ve alternatifler çok fazla. Avrupanın en geniş müzik club’ı Karlovy lázně 5 kata yayılmış 5 farklı club ve 5 alternatif müzik seçeneği. İstediğiniz cluba girip istediğiniz anda değiştirebilirsiniz. Old Town’a yakın diğer popüler seçenek Roxy Club. Eğlenin. Party Animal olun.


YAPMA          Prag Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi
 – Prag’da yapılmaması gerekenler – 

close-1Döviz bürolarına dikkat et. Dolandırılma

close-1 Turistlik yerlerdeki cafe/restaurantları tercih etme

close-1 Özelikle turistlik yerlerde hırsızların tuzağına düşme

close-1 Turist gibi gözükme

close-1Taksiye binerken dikkat et

close-1 Dilencilere aldanma

– – – – – – Prag Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi – – – – – –

Berkopolo-İmza

5 Comment

  1. Prag gezimizden eşimle yeni döndük. Sitenizdeki bilgiler çok yararlı oldu bizim için. Özeliklede önerdiğiniz yerlere ulaşmamız çok kolay oldu. Emeğinize sağlık

  2. hayalimdeki yerlerden biriydi PRAG.. gitmeden önce araştırırken keşfettim blogunuzu. verdiğiniz bilgiler kısa ve öz. çok işime yaradı. teşekkürler..

    1. Yorum için teşekkürler 🙂

  3. Çok başarılı derli toplu bir rehber olmuş. teşekkür ederim yararlandık.

    1. Teşekkürler 🙂

Bir Cevap Yazın